با صدور سومین اطلاعیه صورت پذیرفت؛ اعلام شرایط ارسال آثار به مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی سومین اطلاعیه دبیرخانه «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» شامل اطلاعات مرتبط با مهلت و نحوه ارسال فایل‌های گزارمان‌نوشت و مرورنویسی اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دبیرخانه «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» با صدور سومین اطلاعیه، ضمن یادآوری مختصر بخش‌های مختلف جشنواره و معرفی اجمالی کتاب‌های پیشنهادی برای مرورنویسی، قالب نگارش گزارمان‌ها و مرورها، نحوه و مهلت ارسال آن اعلام کرد.

اطلاعیه شماره سه «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» با ۳ یادآوری، ضمن مرور بخش‌های مختلف جشنواره و شیوه انتخاب کتاب و نوشتن مرور آن، مختصری از منابع پیشنهادی را نیز برای علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره به صورت اجمالی معرفی کرده است.

یادآوری (۱): بخش‌های مختلف جشنواره مرورنویسی

همانطور که در اطلاعیه‌های پیشین اعلام شده بود؛ نخستین مرحله این جشنواره (فصل بهارانه جشنواره) ویژه آثار داستانی فارسی، شامل چهار بخش است که عبارتند از: کسب آمادگی و بازخوانی آموزه‌ها؛ انتخاب کتاب‌های مورد علاقه از فهرست پیشنهادی، مطالعه کتاب و نگارش و ارسال مرورها؛ داوری و گزینش و معرفی مرورهای برتر، با اهدای جایزه و در نهایت درج مرورها به‌ شیوه مناسب در اطلاعات منبع‌ شناختی «سامان» و شبکه «مشاوره خوانندگان» در کتابخانه‌های عمومی ایران.

در بخش نخست، برای کسب آمادگی و بازخوانی آموزه‌ها: مبنای نظری، راهنمای عملی و معیار داوری این مرحله، در منابع آموزشی «خدمات مشاوره خوانندگان در کتابخانه عمومی» و کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟ : مرورنویسی برای مشاوره خوانندگان» نوشته برد هوپر، ترجمه علیرضا شفیعی‌نسب، نشر مشترک نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و انتشارات ترجمان علوم انسانی بود و از طریق سامان فراگیر آموزش کارکنان و در کتابخانه الکترونیکی سامانه یادگیری کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دسترس کتابداران قرار گرفته است.

یادآوری (۲): شیوه نگارش مرورها در جشنواره

فایل کتاب‌های پیشنهادی برای نگارش مرورها در جشنواره از طریق «کتابخانه الکترونیکی» در اختیار تمامی شرکت‌کنندگان است تا به انتخاب و مطالعه و مرورنویسی آن بپردازند. شرکت‌کنندگان با برگزیدن فقط یک کتاب مورد علاقه خود از میان عنوان‌های پیشنهادی، می‌توانند پس از مطالعه، با بهره‌مندی از مهارت‌های پیشین و یا آموزه‌های کسب‌شده از مسیر دوره آموزشی یا مراجعه به دو منبع پیشنهادی (مطابق آنچه در بخش نخست ارائه شده است) به نگارش یک مرور (کوتاه یا کامل)، یک گزارمان و یا هردو (یک مرور و یک گزارمان) در قالب کاربرگه ذیل («ب») اقدام کنند. استفاده از کاربرگه پیوست («ج») نیز برای تحلیلِ پیش ‌از مرورنویسی کتاب‌های داستانی پیشنهاد می‌شود.

یادآوری (۳): معرفی اجمالی منابع پیشنهادی

آخرین یادآوری سومین اطلاعیه، دبیرخانه «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» به معرفی مختصری از منابع پیشنهادی اختصاص یافته است.

کتاب «پرتاب» نوشته مهدی صفری از مؤسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب؛ رمان کم‌حجمی است که به روزمره‌های یک مهندس موشکی که در وزارت دفاع مشغول به کار شده است، می‌پردازد. هم لحن و زبان شخصیت اصلی که «نیما»، همان مهندس مذکور باشد، هم نحوه پیشبرد داستان و هم زاویه دید اثر، همه شباهت بسیاری به «خاطره‌نویسی» و یا «ثبت وقایع روزمره» دارند. در حقیقت، اولین مواجهه خواننده با داستان و شخصیت‌هایش، از لحظاتی قبل از شروع یک جلسه اداری مهم که بناست به چندوچون ساخت یک موشک و رادار هدف‌یاب آن بپردازد، آغاز می‌شود.

کتاب «فرزندان شیشه‌گر» نوشته ماریا گریپه و ترجمه محمد هدایی از نشر نیستان؛ داستانی است که در آن «کلارا» و «کلاوس»، کودکان خردسالِ «آلبرت» شیشه‌گر، در دهکده‌ای دورافتاده از کشور سوئد زندگی می‌کنند. آنان زندگی محقرانه‌ای دارند و روزهایشان در کارگاه پدر غرق در شگفتی از خلق کارهای زیبای او می‌گذرد. پدر، خانواده و کارش را عاشقانه دوست دارد و همه توجه خود را به کارش معطوف می‌کند؛ در حالی ‌که مادر، سوفیا، از این موضوع غمگین است و آرزو می‌کند روزی ثروتمند شوند و فرزندانش طعم یک زندگی مرفه را بچشند. روزها یکنواخت و توأم با تنگدستی سپری می‌شود.

کتاب «پایگاه سری» نوشته داوود امیریان از نشر عهد مانا؛ پایگاه سری داستان موشک‌باران شهرهای ایران است، از پایگاهی که معلوم نیست کجاست. گروهی خبره از بچه‌های رزمنده، از تنها سرنخ گنگی که به دست آمده راهیِ کردستان می‌شوند تا شاید بتوانند ردپایی از این پایگاه پیدا کنند ... «دوستان خداحافظی نمی کنند» عنوان داستان دوم این اثر با موضوع رزمندگانی است که با یکدیگر دوستی‌های صمیمانه‌ای دارند. 

کتاب «تمام نورهایی که نمی‌توانیم ببینیم» نوشته آنتونی دائر و ترجمه مریم طباطبایی‌ها از انتشارات کتاب کوله‌پشتی؛ داستانی در مورد یک دختر نابینای فرانسوی و پسری آلمانی است، که در فرانسه اشغال‌شده هنگامی‌که هر دو برای زنده ماندن از ویرانی جنگ جهانی دوم تلاش می‌کنند، با یکدیگر برخورد می‌کنند. خواننده این اثر حس می‌کند که نویسنده در آن مقطع، خود حضور داشته و زندگی کرده که می‌تواند چنین دقیق به توصیف جزئیات بپردازد.

کتاب «فردا مسافرم» نوشته مریم راهی از انتشارات نیستان؛ رمانی است عاشقانه که سه لایه از عشق را به مخاطب خود معرفی می‌کند. عشق قهرمان داستان به پسری کوفی، که از امضاءکنندگان نامه دعوت حسین‌بن علی علیهماالسلام به کوفه است؛ عشقی که اسرا و خانواده شهدای عاشورا به خاندان خود ابراز می‌کنند؛ و نیز عشقی که فرزندان و پدران خاندان اهل‌بیت علیهم‌السلام نسبت به آنان داشته‌اند.

کتاب «رد سرخ جامانده بر فنجان قم» نوشته فاطمه سلیمانی ازندریانی از انتشارات شهید کاظمی؛ داستان‌هایی با موضوعات اجتماعی و خانوادگی؛ که البته نیمی از مطالب آن با محوریت دفاع مقدس و انقلاب است. این مجموعه شامل ده داستان است که پنج داستان آن در جشنواره‌های داستان‌نویسی برگزیده شده است.

کتاب «شهرزاد» نوشته فاطمه بیات از انتشارات شادان؛ رمانی که به حرکت و استمرار شخصیت‌های قصه در زندگی می‌پردازد؛ شخصیت‌هایی که مثل تمامی ما به‌رغم تمام فراز و نشیب‌ها باز هم در مسیر زندگی ادامۀ راه می‌دهند و با رضایت و یا از روی اجبار، سر تعظیم به زندگی فرود می‌آورند.

کتاب «نشانه‌های صبح» نوشته ابراهیم حسن‌بیگی از مؤسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب؛  داستان درگیری‌های شهر پاوه در سال ۵۸. روایتی از فیلمبرداری که برای تهیه تصاویر به پاوه آمده و در روزهای بحرانی پاوه و حضور شهید چمران در آن حضور دارد.

کتاب «بیهوشی» نوشته گردن کرمن و ترجمه نیلوفر امن‌زاده از نشر پرتقال؛ داستان جذاب پسری است که گذشته ناخوشایندی دارد و باید بفهمد چطور می‌تواند از اول شروع کند.

کتاب «آشپزخانه دیابتی‌ها» نوشته آرمین روسمایر و ترجمه محمدطاهر طاهر از انتشارات پیدایش؛ اثری غیرداستانی در مورد دیابت و انواع آن با برنامه غذایی ویژه برای بیماران دیابتی.

کتاب «درباره مارکوس» نوشته نیک هورنبای و ترجمه گیتا گرکانی از نشر کتاب‌سرای تندیس؛ داستان از این قرار است: مردی ۳۶ ساله به نام ویل مانند نوجوان‌ها رفتار می‌کند و خیال هم ندارد که بزرگ شود. ویل مجله می خواند، تفریح می کند و از همه مهم‌تر، می‌داند کدام کفش‌های ورزشی را باید پوشید. او نه کار می کند، نه همسری دارد و نه فرزندی. از نظر ویل این گونه زندگی کردن، بهترین شیوه زندگی است. در ادامه و پس از معرفی ویل، همه چیز خوب پیش می رود تا جایی که مارکوس وارد زندگی او می شود. مارکوس، پیرترین مرد ۱۲ ساله دنیاست؛ او موتزارت گوش می کند، از مادرش مراقبت می‌کند و هرگز هم کفش ورزشی مناسبی نداشته است. شاید اگر ویل بتواند به مارکوس بیاموزد که چگونه بچه باشد و بچگی کند، مارکوس هم بتوند به ویل کمک کند که بزرگ شود.

نحوه ارسال آثار به جشنواره

اطلاعیه سوم دبیرخانه «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» در تشریح نحوه ارسال آثار به این جشنواره آورده است: «گزارمان، مرور کوتاه و یا مرور کامل‌ خود را با قلم B Nazanian و اندازه ۱۲در قالب فایل Word تنظیم کنید. سپس فایل گزارمان‌نوشت یا مرورنوشت خود را با شماره کد ملی‌تان ذخیره کنید. در مرحله بعد به کلاس «مرورنویسی برای مشاوره خوانندگان(۱): کلیات، کتاب‌های داستانی» در سامانه یادگیری الکترونیکی وارد شده و پس از رفتن به بخش «پروژه»، فایل موردنظرتان را از طریق این قسمت ارسال کنید. در تکمیل و ارسال کاربرگه تحلیل داستان (پیوست:ج) در سامانه ضرورت ندارد هرچند برای کمک به تحلیل بهتر و منسجم‌تر آثار داستانی (به‌ویژه منابع ترجمه شده) پیشنهاد می‌شود.»

مهلت ارسال

در بخش پایانی این اطلاعیه با اشاره به آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره مرورنویسی، عنوان شده است: «برای شرکت در جشنواره مرورنویسی، آخرین مهلت ارسال فایل‌های گزارمان‌نوشت یا مرورنویسی، یکشنبه اول تیرماه ۱۳۹۹ است.»

گفتنی است «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» با توجه به تعطیلی موقت کتابخانه های عمومی سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و با هدف استفاده از ظرفیت فضای مجازی در ترویج فرهنگ مطالعه با مشارکت ادارات‌ کل آموزش و پژوهش، تأمین منابع و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.


کاربرگه قالب نگارش و شیوه ارسال مرور و گزارمان را از اینجا دریافت کنید.

کاربرگه تحلیل آثار داستانی (پیشنهادی) را از اینجا دریافت کنید.


  
 [PageVisit]