فهرست

اخبار شهرستان‌ها

اولین جلسه انجمن طغرلجرد در سال ۱۴۰۰ :

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی طغرلجرد از توابع شهرستان کوهبنان برگزار شد

اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی طغرلجرد از توابع شهرستان کوهبنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان؛ اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش طغرلجرد(کیانشهر) درسال ۱۴۰۰، با حضور ابوذر شهابی، بخشدار؛ مسلم صیفوری، شهردار؛ خلیل الله باقی زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و سایر اعضای حقیقی انجمن در محل کتابخانه عمومی امام علی (ع) این بخش برگزار شد.

ابوذر شهابی، بخشدار و رئیس انجمن کتابخانه عمومی کیانشهر با اشاره به فعالیت های حوزه کتاب و کتابخوانی در مراکز آموزشی، فرهنگی و پرورشی گفت: از وظایف این مراکز، تطبیق برنامه های ترویج فرهنگ مطالعه با فضای ایجاد شده در جامعه است که مراکز آموزشی باید علاوه بر بسترسازی مناسب در فضای مجازی، به دنبال اطلاع رسانی و آموزش صحیح امکانات فرهنگی باشند.

وی با اشاره به نقش جدید کتابخانه ها، از کتابخانه های عمومی به عنوان دانشگاه مردمی و محلی برای رفع نیازهای اطلاعاتی مردم واز  ظرفیت بالای کتابخانه ها برای رشد مفاهیم دینی و اعتقادی و فرهنگی مردم یاد کرد و گفت: کتابخانه عمومی، مرکزی برای رشد اطلاعاتی و آگاهی و بصیرت افزایی مردم است.

در ادامه رئیس انجمن کتابخانه عمومی کیانشهر ضمن مرور میزان پیشرفت در خصوص مصوبات گذشته کتابخانه عمومی اظهار داشت: باید برنامه های کاربردی کوتاه مدت همراه با تامین هزینه های مورد نیاز از سوی شهرداری و شورای اسلامی در نظر گرفته شود؛ که لازمه آن پیگیری مجدانه مسئولین کتابخانه می باشد.  

شهابی با تاکید بر لزوم توجه روسای ادارات و مسئولین به کتابخوانی، گفت: کتابخانه امام علی (ع) کیانشهر تنها مرکز فرهنگی مورد اتکای مردم است. وبخش طغرلجرد با قدمت فرهنگی بالا ظرفیت های بالایی برای فعالیت ها و برنامه های فرهنگی دارد.

وی در ادامه از اهتمام  رئیس کتابخانه های عمومی در شهرستان کوهبنان تقدیر کرد و گفت: امیدواریم این تلاشها در بخش طغرلجرد فرهنگ کتاب و کتابخوانی را گسترش دهد.

صیفوری، شهردار طغرلجرد با اشاره به سرانه مطالعه در بخش عنوان کرد: با توجه به زیرساخت موجود در این منطقه تلاش وفعالیت در حوزه مطالعه و کتابخوانی توسط کتابخانه امام علی(ع) قابل تقدیر است ولی کافی نیست؛ لذا متصدیان در امور ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید بیش از پیش به دنبال ایجاد فرهنگ سازی در سطح این منطقه باشند.

مسلم صیفوری در ادامه افزود: شهرداری و شورای شهر کیانشهر در جهت افزایش سرانه مطالعه شهر و ترویج فرهنگ کتابخوانی آماده هر گونه حمایت، همکاری و مشارکت دستگاههای مختلف فرهنگی به ویژه کتابخانه عمومی است.

خلیل الله باقی زاده، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گزارش مختصری از اقدامات صورت گرفته در خصوص ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ارائه داد و گفت: در ایام شیوع کرونا چند پویش و جشنواره مختلف با موضوع کتاب از جمله برنامه های مجازی ، پویش «من در خانه می مانم و کتاب می خوانم» ، مسابقه نقاشی کرونا را شکست می دهیم وجشنواره کتابخوانی رضوی را برگزار شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان در ادامه به جشنواره های در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به دلیل شرایط متأثر از ویروس کرونا، جشنواره هایی همچون روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جام باشگاههای کتابخوانی با استفاده از ظرفیت فضای مجازی انجام  شد.

در پایان سایر اعضای انجمن کتابخانه های عمومی بخش، پیشنهادات و نقطه نظرات خود را در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از جمله جذب خیرین فرهنگی، راه اندازی کتابخانه سیار، تهیه کتاب دیجیتال، استفاده حداکثری از ظرفیت  فضای مجازی برای معرفی کتابخانه ارائه کردند.

نسخه قابل چاپ