فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با کتابداران/ گفت و گو با کتابدار کتابخانه امام حسن مجتبی(ع)

کتابخوانی بهترین تفریح برای کودکان و نوجوانان منوجان است

صدیقه شهمرادی نشست های کتابخوان همراه با بازی های خلاقانه در کتابخانه امام حسن مجتبی (ع) منوجان را یکی از برنامه های مورد علاقه اعضای کودک و نوجوان برشمرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، صدیقه شهمرادی، کتابدار کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) شهرستان منوجان در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، گفت: کتابخوانی همراه با بازی و سرگرمی باعث نشاط، شادابی و علاقه به کتابخوانی در کودکان می شود. کتابخوانی بهترین تفریح برای بچه های منوجان است. بچه ها مستعد آموختن و یادگیری هستند، پس چه بهتر که از همان ابتدا با کتاب مانوس شوند.

صدیقه شهمرادی، در خصوص طرح های خلاق این کتابخانه، اظهار داشت: در نشست های کتابخوان کتابخانه ای بازی های هیجان انگیز همچون «روی من اسم بگذار» انجام می شود. در این بازی کتابی بدون این که عنوان آن گفته شود، برای بچه ها خوانده و بعد از پایان داستان بچه ها نام کتاب را حدس می زنند یا با توجه به داستان برای کتاب اسم انتخاب کنند.

شهمرادی گفت: کتابخانه امام حسن مجتبی (ع) در چهارمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان، کتابخانه  شایسته تقدیر انتخاب شد.

وی افزود: کتابخوانی را باید برای بچه ها لذت بخش کنیم. کودکان در سنی هستند که بازی و سرگرمی برای آن ها اولویت دارد و چه بهتر که این بازی و سرگرمی برای آن ها هدفمند و همراه با آموزش باشد. از دیگر برنامه های باشگاه کتابخوانی کتابخانه امام حسن مجتبی (ع)، بردن بچه ها به بوستان های شهر و جاهای باستانی و دیدنی همراه با بازی و کتابخوانی بود.

شهمرادی در ادامه عنوان کرد: طرح همیار، کتابدار نیز از جمله طرح هایی بود که با استقبال بسیاری از سوی بچه ها روبه رو شد؛ چراکه مسئولیت دادن به کودکان در افزایش اعتماد به نفس آنان نقش بسزایی دارد. اما متاسفانه با شیوع کرونا برنامه های حضوری کتابخانه به ناچار تعطیل و فعالیت ها در فضای مجازی به قوت خود ادامه دارد. فعالیت در فضای مجازی نیز با استقبال بچه ها روبه رو شد و این تجربه ای متفاوت از کتابداری و کتابخوانی است. در فضای مجازی با تشکیل دو گروه (ویژه کودکان و بزرگسالان) و صفحه اینستاگرام کتابخانه در حال فعالیت هستیم.

شهمرادی در پایان گفت: ۴ سال بیشتر از خدمت من در کتابخانه نمی گذرد اما روز به روز علاقه ام به شغل کتابداری یبیشتر می شود و افتخار می کنم که می توانم نقشی در این حوزه ایفا کنم.

وی به کتاب هایی که در نشست های کتابخوان مجازی با حضور اعضای کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: در این نشست ها کتاب های«تو کوچولو نیستی/هستی» نوشته: آنا کانگ، توسط: فاطمه کهنوجی؛ «سالار پیامبران محمدالمصطفی(ص)» نوشته، اقدس کاظمی، توسط: لیلا سالاری؛ «بیا برویم خانه خرس کوچولو»، نوشته: مارتین وادل، توسط طیبه میرانی؛ «داستان های کامل شاهنامه»، بازنویسی: رقیه فراهانی، توسط: ساجده کدخدایی؛ «رهایی از اضطراب»، نوشته: مایکلین ماندی» توسط: صدیقه شهمرادی، کتابدار؛ «حماسه و عرفان»، نوشته:اکرم باغخانی، توسط: المیرا بازمانده؛ «باجی پیر»، نوشته: ناهید شایسته، توسط: فاطمه کهنوجی؛ «مسافر هشتم»، نوشته: مژگان شیخی، توسط: ساجده کدخدایی و «آخرین پیامبر» نوشته: ابراهیم حسن بیگی، توسط بنده معرفی شد.
 


عکس های زیر مربوط به قبل از شیوع ویروس کرونا است

نسخه قابل چاپ