فهرست

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کرمان مطرح شد؛

راه اندازی کتابخانه های سیار، راه حلی برای ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق و روستاهای فاقد کتابخانه

استاندار کرمان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان بر راه اندازی کتابخانه های سیار و تأمین فضای مناسب و توسعه فضاهای کتابخانه ای تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمان به ریاست دکتر محمد مهدی فداکار، استاندار و با حضور دکتر رحمان جلالی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار؛ منصور عزیزآبادی، رئیس شورای اسلامی استان؛ محمدرضا وحیدی، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛ سعید شعرباف، شهردار کرمان؛ رضا رضایی زاده، مدیرکل آموزش و پرورش؛ علیرضا منظری توکلی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان؛ احمد وفائی، مدیرکل کتابخانه های عمومی و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در دفتر استاندار کرمان برگزار شد.

استاندار کرمان با اشاره به اهمیت افزایش فضای مطالعاتی و کتابخانه‌ای در استان و ضرورت تأمین فضای مناسب و جذاب برای مراجعه‌کنندگان کتابخانه اظهار داشت: باید از ظرفیت دیگر دستگاهها و مکان های عمومی خیرساز با کاربری فرهنگی در این خصوص استفاده کرد و برای احداث و توسعه کتابخانه های عمومی، حمایت شهرداری ها، بنگاههای اقتصادی و صنعتی نیز جلب شود و مواردی را برای پیگیری و بررسی ایجاد و راه اندازی کتابخانه پیشنهاد نمود.

وحیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان در این جلسه از تخصیص بخشی از اعتبارات سفر رئیس محترم جمهور برای توسعه وتکمیل کتابخانه ها گفت که تکمیل دوباب کتابخانه در حال انجام است و در آینده هم اعتبارات دیگری برای توسعه و تکمیل کتابخانه هادر نظر گرفته خواهدشد.

احمد وفایی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان با اشاره به اینکه بیش از ۱۳۰ باب کتابخانه در استان در حال فعالیت است، افزود: در استان با مشکل کمبود فضای مطالعاتی مواجه هستیم و نیازمند مشارکت دستگاه ها و نهادهای اجرایی به ویژه شهرداری ها و خیرین برای توسعه فضاهای مطالعاتی و کتابخانه ای هستیم.

وفایی به پیگیری‌ها برای راه‌اندازی و توسعه کتابخانه ها در شهرستان های  استان اشاره کرد و گفت: شهر کرمان بیشترین نیاز را به فضای کتابخانه‌ای دارد.

وی با بیان این مطلب که بیش از یک میلیون کتاب در استان کرمان در سال گذشته به امانت داده شده است، عنوان کرد: همچنین یک میلیون و ۵۰۰ هزار مراجعه کننده در سال گذشته به کتابخانه‌های استان داشته‌ایم.

وفایی، تعداد اعضای کودک کتابخانه‌های عمومی استان را  50 هزار نفر عنوان کرد و افزود: تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان موجود است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان کرمان با اشاره به اینکه در شهرستان تازه تاسیس جازموریان با فراهم کردن زیرساخت‌ها و نیروی انسانی آن کتابخانه ای راه اندازی شده است.

وی در ادامه گفت: پراکندگی کتابخانه‌ها در مناطق شهری کرمان مطلوب نیست لذا پیگیر ساخت و احداث کتابخانه‌هایی در سطح شهر کرمان هستیم.

تلاش برای راه اندازی کتابخانه سیار در برخی شهرستانها وارائه خدمات کتابخانه ای وپیشخوان کتاب در مناطق و روستاهای فاقد کتابخانه از دیگر مباحث این جلسه بود که اقدامات و حمایت های نهاد کتابخانه ها در این خصوص مطرح شد.

گفتنی است در ادامه اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی به بررسی و تعیین تکلیف برخی مکان‌ها برای ایجاد کتابخانه، توسعه و تکمیل کتابخانه‌های شهر کرمان و استان به بحث و گفتگو پرداختند.لینک کوتاه خبر: https://B2n.ir/g61763