پیام نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت هفته کتاب کتابخوانی نه یک تفنن بلکه تغذیه روح محسوب می شود نماینده ولی فقیه در استان کرمان در پیامی ضمن تبریک هفته کتاب، کتابخوانی را نه یک تفنن بلکه تغذیه روح دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان؛ حجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در پیامی ضمن تبریک هفته کتاب، کتابخوانی را نه یک تفنن بلکه تغذیه روح دانست. 
متن پیام به شرح ذیل است:
 کتابخوانی یک فریضه فراموش شده است که برای آحاد جامعه و به ویژه نسل جوان، ضروری و حیاتی است. تربیت نسلی فرهیخته و عالم که بتواند شانه زیر بار مسئولیت های بزرگ اجتماعی و فردی در عصر حیات انقلاب شکوهمند اسلامی در چله دوم ببرد، جز با تقویت عنصر مطالعه مستمر و حرکت در مرزهای بصیرت و دانش و آگاهی مقدور نیست و همانگونه که رهبر حکیم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) فرموده اند: «دین و دنیای بشر و جسم و جان انسان، به برکت کتاب تأمین و تغذیه می‌شود و فرآیند کمال بشری به وسیله‌ی کتاب تحقق می‌یابد».

کتاب جویباری است که انسان را به زلال ترین منبع معرفت و دانایی متصل می کند و یکی از شاخصه هایی که انسان انقلاب اسلامی را از انسان مورد انتظار طاغوت جدا می کند، همین است که انقلاب اسلامی، انسان را و جوان را اهل اندیشه و نظر و دغدغه می خواهد؛ یعنی کسی که دائما در حال جستجو است و به نزدیک ترین و سهل الوصول ترین و راحت الحلقوم ترین خوراک فکری که می بیند و می شنود بسنده نمی کند و تحلیل ها و مرامش را نه از پیام های فضای مجازی و هشتگ ها و تیترها، بلکه از گنجینه معارف اصیل و مستند و از کتاب دریافت می کند و البته از این ابزارهای نو نیز به نحو احسن استفاده می برد.

در افق این نگاه تمدن ساز به مقوله کتاب و کتاب خوانی است که مقام معظم رهبری(حفظه الله) می فرمایند: «در جامعه‏ اسلامى، كتابخوانى بايد همگانى و فراگير شود». چرا که جز با این راه، نمی توان سعادت ملت عزیز ایران را تضمین کرد. خوشبختی و سعادت ملت ما مرهون تربیت نسلی است که بیندیشد و در مسیر حرکت به قله های دانش و معرفت قدم بگذارد، چرا که انقلاب شکوهمند اسلامی ما یک انقلاب گفتمانی است و یک انقلاب گفتمانی بیش از آن که ساخته و سازنده سخت افزارهای تمدنی باشد، نیازمند تربیت نسلی است که بتواند با تکیه بر دانش و آگاهی پیشران انقلاب باشد. به عبارتی پیشبرد اهداف انقلاب متوقف بر تربیت نسلی فرهیخته و دانش دوست می باشد و تربیت چنین نسلی از مسیر ترویج کتاب و کتاب خوانی می گذرد و چنین است که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای می فرمایند «امروز كتابخوانى و علم‏ آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است».

اینکه رهبر انقلاب کتابخوانی را یک واجب دینی معرفی می کنند، تعبیری قابل تامل است. اتصال به چشمه معرفت و دانایی برای تربیت نسلی فکور و پرسشگر به اندازه ای اهمیت دارد که ایشان آن را یک واجب دینی معرفی می کنند و همین جمله برای درک اهمیت و جایگاه کتابخوانی در منظومه فکری ایشان کافی است. ایشان در جای دیگری می فرمایند: «امروز جوانهای ما بایستی، هم سلامت جسمی، و هم سلامت معنوی، و هم سلامت فکری را با هم داشته باشند و برای خودشان نگه دارند. سلامت جسمی را با ورزش و با تغذیه‌ی مناسب؛ سلامت معنوی و قلبی را هم با توجّه به خدا، با نماز، با دعا، با توسّل، با یاد شهدا؛ سلامت فکری را هم با کتاب‌خوانی تأمین کنید». این جملات حاکی از آن است که بایستی نگاه خود را به مقوله مهم و حیاتی کتابخوانی تغییر دهیم. کتابخوانی صرفا یک تفنن و وسیله ای برای پر کردن اوقات فراغت نیست بلکه مبتنی بر یک نیاز حیاتی است و بایستی در دستگاه ادراکی ما همانگونه که خوردن و آشامیدن برای حفظ زیست نباتی و حیوانی مان اهمیت دارد، بایستی کتاب و کتابخوانی نیز به عنوان عامل حفظ زیست فکری و معرفتی ما با اهمیت باشد، به گونه ای که در صورت دور ماندن از آن، احساس خسران و کمبود نماییم. اینجاست که علاوه بر اصل توجه به کتابخوانی در برنامه روزانه زندگی، انتخاب کتاب خوب برای مطالعه نیز اهمیت مضاعف پیدا می کند، چرا که همانگونه که عرض شد، کتابخوانی نه یک تفنن بلکه تغذیه روح محسوب می شود. مقام معظم رهبری در این زمینه فرموده اند: «من به آقایان مسئوولان مسائل فرهنگی هم دائماً این نکته را گفته‌ام و باز هم می‌گویم که ما بایستی بدانیم یک دولت، همچنان که نسبت به بسیاری از امور مردم مسؤول است - کلکم مسؤول عن رعیته - مسؤول وضع معیشتشان، وضع اقتصادشان، وضع سیاستشان، وضع فرهنگشان، وضع تحصیلاتشان، وضع بهداشتشان؛ مسؤول وضع ذهنشان هم هست. یعنی اگر دیدیم که فرضاً در جامعه‌ی ما کتابی هست که هنرش فقط این است که احساسات جنسی را در جوانان تحریک کند، این مضرّ است».

ان شاء الله بتوانیم با بهترین و مفیدترین کتاب ها مانوس باشیم. کتاب های استاد شهید مرتضی مطهری و کتاب های خاطرات دفاع مقدس که بحدالله به وفور تولید شده است، یکی از بهترین کتابهایی است که می تواند در کنار کتب علمی مورد مطالعه جوانان عزیز ما قرار گیرد.

بيشتر
 [PageVisit]