1

2
با حضور معاون مشارکت ها و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور: چهارمین جلسه شورای برنامه ریزی و سیاستگذاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان جلسه شورای برنامه ریزی و سیاستگذاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان با حضور معاون مشارکت ها و انجمن ها و رئیس اداره امور انجمنهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.
به گزارش  روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی ، محمدجواد حسین زاده، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، به ظرفیت بالای انجمنها برای پیشبرد اهداف کتابخانه های عمومی در سطح جامعه اشاره کرد و در ادامه گزارشی از وضعیت کتابخانه ها و انجمن های استان ارائه کرد.
در استان کرمان ۱۳۲باب کتابخانه عمومی، بیش از یک میلیون و 600 هزار کتاب و ۱3۰هزار عضو فعال کتابخانه های عمومی وجود دارد .
حسین زاده افزود: کتابخانه ها به عنوان مراکز مهم فرهنگی در سطح روستاها، بخش ها و شهرها ارائه خدمات می کند و از ابتدای سال تعداد 343 نشست کتابخوان، 40 مسابقه کتابخوانی با مشارکت بیش از 70 هزار نفر و بیش از 2هزار برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی و 400 نمایشگاه در سطح استان برگزار شده است.
وی گفت: استان کرمان در حال حاضر 61 انجمن فعال دارد که 23 انجمن در شهرستانها، 25 انجمن در بخش ها و 13 انجمن در شهرهای استان فعالیت دارند. انجمن های استان کرمان در سال گذشته تعداد 159 جلسه با 907 مصوبه برگزار کردند.
وی تصریح کرد: در سال 96 بیش از 30 میلیارد ریال جهت تعمیر و تجهیز و به روز رسانی کتابخانه های عمومی هزینه شده است.
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمان ظرفیت های خوب استان در بخش خیرین کتابخانه ساز را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به اینکه ۳۰باب کتابخانه در استان با ۱۷هزارمتر مربع با مشارکت خیرین و نیکوکاران استان احداث شده است.
 
  در ادامه حسام قربانعلی، معاون مشارکت ها و انجمن های اداره امور کتابخانه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد: انجمن ها از ارکان اصلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشند. وی در تبیین فعالیت انجمن ها، حضور 10 هزار نفر عضو در سراسر کشور که شامل استانداران، فرمانداران، شهرداران ، بخشداران و سایر فعالان عرصه فرهنگی می باشند را بزرگترین سرمایه انجمن ها دانست .
وی در ادامه از طراحی سامانه مشارکتها و انجمن ها خبر داد و راه اندازی این سامانه را به منظور ساماندهی فعالیت های انجمن ها، ارج نهادن هر نوع مشارکتی اعم از خرد و کلان، احیای فضاهای موجود و استفاده حداکثری از آن ها، تجلیل از خیرین و امتیاز دهی به جلب مشارکت بیشتر و ... عنوان کرد.
قربانعلی، با اشاره به اهمیت کار نیک و خداپسندانه ، از برگزاری جشنواره تجلیل از خیرین و جمع آوری اطلاعات خیرین و تدوین کتاب از مشارکت خالصانه این عزیزان در آینده ای نزدیک خبر داد. وی همچنین از ظرفیت جلب مشارکت ها در قالب گروه های جهادی و فعالیت هایی هم چون نذر فرهنگی برای توسعه و بهسازی تامین منابع کتابخانه ها نام برد.
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 566