در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان مطرح شد: 8 محور اصلی برنامه های کتابخانه های عمومی در سال 98 جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان با محوریت ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان، جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی،امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان، محمدجواد فدایی، استاندار، محمدمهدی زاهدی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های اجرایی و فرهنگی در محل دفتر امام جمعه و ریاست شورا برگزار شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم یک جریان فرهنگی پیشروی کند استمرار بر آن مورد تاکید است افزود: کار فرهنگی با یک مرتبه انجام دادن جواب نمی‌دهد و باید تداوم داشته باشد. امام جمعه کرمان با بیان اینکه اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ جامعه ممکن نیست و در این زمینه باید جهادی عمل کرد گفت: دشمن در جنگ فرهنگی با ما به آرامی کار کرده و ترویج فرهنگ کتابخوانی از راه های مقابله با تهاجم فرهنگی است..

فدایی، استاندار کرمان با بیان اینکه عوامل و موانع بازدارنده در مطالعه و کتابخوانی باید شناسایی شود گفت: افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی در دستور کار شورای فرهنگ عمومی کرمان است.

وی با بیان اینکه عوامل و موانع بازدارنده در مطالعه و کتابخوانی باید شناسایی شود گفت: یکی از دلایل عدم مطالعه در جامعه، نبود وقت و فرصت مطالعه است.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه در استانداری کرمان ساعت ابتدایی روزهای پنجشنبه از 30/7 تا 30/8 صبح به کتابخوانی اختصاص داده شده است افزود: حدود یک‌ماه از اجرای این طرح می‌گذرد و کارمندان با اختیار در سالن شهید مرتضوی استانداری مطالعه می‌کنند.

فدایی با اشاره به استقبال از این طرح افزود: دستگاه‌های دولتی موظف به آموزش کارکنان هستند و این طرح در راستای آموزش کارکنان انجام می‌شود و مانعی ندارد.

محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دشمن به‌ دنبال دو قطبی کردن فرهنگی جامعه است گفت: ولنگاری فرهنگی نقشه شوم دشمن است و نباید فضایی را ایجاد کرده که باعث سوءاستفاده عده‌ای در جامعه شود.

احمد وفایی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه 132 کتابخانه با یک میلیون و 600 هزار عنوان کتاب در استان کرمان وجود دارد اظهار داشت: 130 هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی استان کرمان عضو هستند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی به 8 محور اصلی برنامه های کتابخانه های عمومی در سال 98 اشاره کرد و گفت: توجه به بخش کودک و نوجوان، ارتقا سلامت اجتماعی، فعالیت های جهادی، آموزش کتابداران، تاسیس کتابخانه، توجه به پژوهش ها، مشارکت با دستگاه ها و خیرین، و در نهایت تبدیل کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی از فعالیت های اصلی کتابخانه های عمومی در سال 98 است.

وفایی از آمادگی اداره کل کتابخانه های عمومی در اجرای طرح یک ساعت مطالعه در ادارات و مدارس خبر داد و عنوان کرد: در راستای بهبود اجرای طرح یک ساعت مطالعه در ادارات پیشنهاداتی به استانداری اعلام شده است.

وی با بیان اینکه تبدیل کتابخانه‌ها به باشگاه های فرهنگی مورد تاکید است گفت: برنامه های متنوع فرهنگی از جمله نشست های کتابخوان، رونمایی کتاب، جشن امضاها با حضور نویسندگان، جلسات نقد و بررسی در کتابخانه‌های استان برای افزایش شاخص‌های کتابخوانی و کتابخانه ها برگزار می‌شود.
 


بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 164