1
24 مهر سالروز واقعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان حادثه آتش زدن مسجد جامع کرمان و هتک حرمت به قرآن توسط عمال رژیم شاه در ۲۴ مهر ماه سال ۵۷ باعث گسترده شدن مبارزات گسترده مردم کرمان در جریان پیروزی انقلاب شد و این فاجعه موجب جریحه دار شدن احساسات مذهبی مردم و آشکار شدن ماهیت ضد دینی رژیم شاه شد.

در روز اربعین شهدای ۱۷ شهریور تهران و اولین سالگرد شهادت آیت‌الله سید مصطفی خمینی، در روز ۲۴ مهر ۱۳۵۷، حدود ۲۰ هزار نفر از مردم کرمان جهت بزرگداشت آن‌ها، به دعوت علما و روحانیون کرمان در مسجد جامع این شهر اجتماع کرده بودند. در این روز بازار و کلیه مغازه‌ها تعطیل شده بود.

در این میان، حدود ۳۰۰ نفر ظاهراً از ساکنین زاغه نشین، با در دست داشتن چوب و میله آهنی و دادن شعار به نفع شاه، در ساعت ۱۱:۳۰ هنگامی که یکی از روحانیون مشغول سخنرانی بود، به مسجد حمله کردند.

این جماعت، نخست دوچرخه‌ها و موتورهای مردم را به آتش زدند که با واکنش مردم مواجه شد. پس از آن پلیس جهت حمایت از آن‌ها، به طرف مردم تیراندازی کرد تا آنکه مردم به مسجد پناه بردند.

عده‌ای از مهاجمان همگام با دادن شعار «جاوید شاه» به پشت‌بام مسجد رفتند و با پرتاب آجر به جمعیت پرداختند. مردم جهت ممانعت از ورود آن‌ها درهای شبستان را بستند. اندکی بعد گازهای خفه‌کننده‌ای در فضا پراکنده شد و در این هنگام، مهاجمان با شکستن درهای شبستان با چماق و چوب و میله‌آهنی، به مردم هجوم بردند. که تعدادی از مردم و روحانیون مجروح و عده‌ای بیهوش شدند. آیت‌الله صالحی کرمانی و آیت‌الله رخشاد نجفی نیز بیهوش شدند که مردم آنان را با حمل روی دستان، از مسجد خارج کردند.

در اثر این واقعه، قسمتی از وسایل و ساختمان مسجد آتش گرفت و تعدادی از قرآن‌های داخل مسجد هم سوختند. پس از آن مهاجمان در میدان فابریک (امیرالمومنین) اجتماع کردند و در عین حال که شعارهایی به نفع رژیم می‌دادند پس از گذر از چند خیابان، در جلوی مسجد صفا پس از تظاهرات کوتاهی، مجدداً به طرف میدان مشتاق (شهدا) آمده و از دو جانب به مسجد جامع هجوم بردند. آن‌گاه به طرف میدان ارگ حرکت کردند و سه فروشگاه بزرگ اتومبیل و دوچرخه و موتورسیکلت که شامل میلیون‌ها تومان جنس بود و متعلق به معتمدین بازار بود را به آتش کشیدند.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 192