پیام نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت هفته کتاب؛ نقش کتابخانه­ های عمومی یک نقش بی بدیل و قابل توجه است نماینده ولی فقیه در استان کرمان در پیامی ضمن تبریک هفته کتاب، نقش کتابخانه­ های عمومی را یک نقش بی بدیل و قابل توجه در کتابخوانی مردم دانست.

به نام خدا

کتاب جویبار معرفت و رمز بصیرت و بالندگی ملتهاست. هر ملتی که با کتاب انس دارد، موفق‌ تر است و در گذر از حادثه ‌ها و طوفان‌ها سالم‌تر خواهد بود. از این رو است که دین مبین اسلام برای کتاب و کتاب خوانی اهمیت ویژه ‌ای قائل شده است و در اندیشه امامین انقلاب نیز از جایگاه ویژه‌ ای برخوردار است. جالب است که امام راحل(ره) در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی با وجود مشکلات و دغدغه‌ های متعدد، در یک اقدام فرهنگی بزرگ فرمان تاسیس نهضت سوادآموزی را صادر کردند تا بی سوادی ریشه کن شود و عموم مردم بتوانند از حق دانایی و اتصال به گنجینه عظیم معارف که در کتاب‌ها نهفته است، دست پیدا کنند.

مطالعه به ما کمک می‌کند تا با فهم علمی و دقیق، وقایع پیرامون خود را تحلیل کنیم و با بصیرتی که به دست می‌ آوریم جایگاه خود را در حرکت تمدنی به دست آوریم. اما مع الاسف وضعیت کتاب و کتاب خوانی در کشور ما مطلوب نیست و هر روز که می گذرد اهمیت بازبینی در فعالیت‌های فرهنگی در این حوزه بیش از پیش مشهود می‌شود. مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می‌ فرمایند: «کتابخوانی باید یک سیره و سنّت رایج بین مردم ما بشود». این جمله دین معنی است که بایستی تا حدی کتاب خوانی در برنامه روزانه برجسته و غیر قابل حذف شود که تبدیل به یک سنت جاری بشود. این مهم نیازمند عزمی جدی در دستگاه ‌های مسئول فرهنگی است و البته نقش جوانان و مردم دغدغه مند در این حوزه نیز بسیار پررنگ است تا ان شاء الله با برنامه ‌های ترویجی و تشویقی گام بزرگی در این راستا برداشته شود.

این مسئله به ویژه در ایام اخیر که با هجوم ویروس منحوس کرونا، مدارس و دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شوند، کارمندان دورکاری دارند، بسیاری از زمان‌هایی که جهت رفت و آمد به محل کار و مدرسه و دانشگاه صرف می‌شد، به اوقات فراغت ما افزوده شده است، فرصتی مغتنم برای انس با کتاب است. بسیاری از بزرگان اذعان دارند که از تجمیع این زمان‌های به ظاهر کوتاه چه برکات بزرگی را کسب کرده‌اند. مقام معظم رهبری در این زمینه بیان جالبی دارند که «قریباً یک ساعت طول میکشید تا آدم با اتوبوس از جایی به جای دیگر میرفت. بعضی وقتها این جابجایی کمتر یا بیشتر هم طول میکشید. به‌هرحال چنین یک ساعتهایی را احساس نمیکردم که ضایع میشود؛ چون کتاب میخواندم. همه بایستی این طور عمل کنیم. گاهی میبینید یک نفر پای تلویزیون نشسته و منتظر یک فیلم است. تلویزیون آگهی تبلیغاتی پخش میکند و گاهی پخش تبلیغات بیست دقیقه طول میکشد. یک وقت است کسی به آن تبلیغات احتیاج دارد. اما کسی که احتیاج ندارد آگهی های تبلیغاتی را ببیند، این بیست دقیقه را چرا بیکار بنشیند؟! یک کتاب دم دستش باشد؛ بردارد و بیست دقیقه مطالعه کند. اگر مردم ما عادت کنند که از این وقتهای ضایع‌شونده برای مطالعه‌ی کتاب استفاده کنند، جامعه خیلی پیش خواهد رفت و فرهنگ کشور، خیلی ترقّی خواهد کرد.»

با این ملاحظه ‌ها و به ویزه با توجه به افزایش قیمتی که در کتاب‌ها اتفاق افتاده است و جایگاه کتاب را در سبد خرید خانواده‌ ها تنگ کرده است، نقش کتابخانه‌ های عمومی یک نقش بی بدیل و قابل توجه است. امروز بحمدالله به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی کتابخانه‌ های عمومی در سراسر کشور گسترده شده است و این کتابخانه ‌ها بهره‌ مند از کتابدارانی متخصص و آگاه هستند که نقش مشاور را برای کتاب دوستان ایفا می‌کنند تا به بهترین کتاب‌ها در حوزه‌ های مختلف دست پیدا کنند. امیدوارم با عزمی راسخ در این زمینه گام‌های بلندتری برداشته شود و شاهد روزی باشیم که کتاب یاری جدایی ناپذیر از زندگی روزمره همه ما باشد.

بيشتر
 [PageVisit]