گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی علامه مجلسی رابر؛ پیوندی از جنس کتاب در قلب زندگی روستائیان و عشایر راضیه جهانشاهی با اشاره به رفتن به روستاها و بردن کتاب به میان افرادی که به دلیل دور بودن محل زندگی‌شان نمی‌توانند به کتابخانه بیایند؛ این شیوه را بهترین فرصت برای پیوند میان این مکان فرهنگی و آنها دانست.

راضیه جهانشاهی جواران کتابدار کتابخانه عمومی علامه مجلسی و مسئول اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رابر استان کرمان در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به استان کرمان در اردیبهشت سال ۱۳۸۴، بیان کرد: معظم‌له در این سفر با اشاره به شهدای استان کرمان در دوران هشت سال دفاع‌مقدس، از شهدای شهرهای رابر و روستای گنجار یاد کردند. اتفاقاً به تازگی در این روستا نیز خانه‌ای که متعلق به یکی از خانواده‌های شهداء بوده وقف کارهای فرهنگی شده است. با فروش این خانه و خرید زمین در نقطه‌ای دیگر در این روستا، مراحل ساخت و آماده‌سازی آن مشغول انجام است و امیدواریم با تأمین اعتبار و بتوانیم از آن به عنوان یک کتابخانه در روستای شهید پرور گنجار بهره ببریم.

جهانشاهی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با سازمان بسیج جامعه عشایری، عنوان کرد: ما در شهرستان رابر با توجه به این تفاهم‌نامه مؤثر توانسته‌ایم با تعیین و همکاری رابطین فرهنگی مدارس عشایری، به آن دسته از کودکان و نوجوانانی که به دلیل شرایط خاص زندگی‌ و دور بودن روستاهای محل زندگی‌شان از کتابخانه، کتاب را از کتابخانه به میان آنها ببریم و پل ارتباطی میان کتابخانه و آنها برقرار کنیم. این همکاری باعث شده تا عشایر و روستائیان به عنوان اقشار زحمت‌کش اما کمتر برخوردار که فرصت حضور در کتابخانه‌ها را  ندارند بتوانند از منابع و خدمات آن استفاده کنند.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرحی در آغاز هفته کتاب در شهرستان رابر، یادآور شد: نخستین بار از هفته کتاب سال ۱۳۸۸ تصمیم گرفتیم از طرف اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رابر از سایر مسئولان ادارات، دستگاه‌ها و نهادی این شهرستان دعوت کنیم تا برای تجدید میثاق با آرمان‌های شهداء در مزار شهدای گمنام حاضر شوند. این ویژه‌برنامه ۱۰ سال است که به صورت مستمر و به دعوت اداره کتابخانه‌های عمومی رابر به مناسبت هفته کتاب برگزار می‌شود.

این کتابدار در پایان با اشاره به برنامه معرفی کتاب در مراسم نماز جمعه شهرستان رابر، گفت: یکی از برنامه‌های ما در شهرستان رابر، معرفی هفتگی یکی از کتاب‌های تقریظی مقام معظم رهبری در مراسم نماز جمعه است. به این صورت که خلاصه‌ یکی از کتاب‌هایی که مقام معظم رهبری بر آن تقریظ نوشته‌اند برای معرفی به مسئول دفتر امام جمعه شهرستان رابر داده می‌شود و بین نماز جمعه و نماز عصر برای نمازگزاران معرفی می‌شود.


  
کد خبر21213
بيشتر
 [PageVisit]