فهرست

تازه‌ترين اخبار

همزمان با هفته کتاب:

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با مدیرکل کتابخانه های عمومی و کتابداران دیدار کرد

همزمان با هفته کتاب، سیدمهدی قویدل، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با مدیرکل کتابخانه های عمومی و کتابداران دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان؛ به مناسبت هفته کتاب سیدمهدی قویدل، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با احمد وفائی، مدیرکل کتابخانه های عمومی و کتابداران کتابخانه مرکزی دیدار کردند.
سیدمهدی قویدل، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ضمن تبریک و گرامیداشت هفته کتاب، مطالعه و کتابخوانی را از مهمترین عوامل پیشگیری از آسیب ها و جلوگیری از تهدیدات اجتماعی دانست و اظهار کرد: امروزه یکی از راهکارهای مهم در رفع آسیب های اجتماعی توجه به کتاب و مطالعه و علم آموزی است.
 وی تصریح کرد: نگاه ما فرهنگ سازی و ترویج مهارت های زندگی و آموزش های پیش از ازدواج است تا روستاها و جوامع آسیب پذیر را توانمند کنیم.
قویدل با برشمردن آسیب هایی از جمله خشونت ها علیه زنان، ازدواج هایی که با اتباع بیگانه و بدون تحقیق انجام می شود و نتایج بسیار سوء دارد و...بیان کرد: در هر یک از حاشیه های شهر که ورود کنیم، پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی ایجاد می کنیم‌ و به این فکر افتادیم جای کتاب و کتابخوانیدر این حاشیه ها خالی است.
وفایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت:  اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان برای برگزاری رویدادهای فرهنگی با محوریت کتاب و نیز اجرای برنامه های تفریحی با موضوع کتاب در حاشیه شهرها و مناطق محروم آمادگی دارد.
وی گفت: هر چه فضای مطالعه و خواندن افزایش یابد، باعث کاهش آسیب های اجتماعی می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمان افزود: برای رساندن کتاب به حاشیه شهر و نقاط محروم آمادگی داریم و می توان از ظرفیت مساجد، خانه های فرهنگ و دفاتر تسهیل گری حاشیه شهردر این راستا استفاده کرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه طی قریب دو سال از شیوع کرونا، کتابخانه ها مانند دیگر مراکز فرهنگی تحت تأثیر قرار گرفتند و محدوودیت های کاری و کاهش حضور مراجعین و حتی رد و بدل کتاب در کارکرد کتابخانه ها تأثیر داشت؛ تصریح کرد: اما بیش از ۳۰۰ کتابدار در سراسر استان فعالیت های خود را در فضای مجازی دنبال کردند.
وفایی در همین رابطه فعالیت ۱۳۰ صفحه در اینستاگرام و بیش از ۱۰۰ گروه مجازی در پیام رسان های مختلف که توسط ۱۱۷ هزار نفر دنبال می شود را را مورد اشاره قرار داد و گفت: کتابداران بیش از ۱۵۰ هزار مطلب نشر دادند و جای جای استان از این ظرفیت استفاده شد و چه بسا افرادی، اعضای قبلی کتابخانه ها نبودند اما در فضای مجازی با ما همراه شدند.
وی استفاده از ظرفیت بنگاه های اقتصادی در راستای ترویج مطالعه را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: اخیراً با حمایت شرکت گهرزمین و پرداخت حق عضویت پرسنل گهر زمین و خانواده هایشان توسط این شرکت به عضویت کتابخانه های عمومی درآمدند.
در حاشیه این نشست کارت عضویت معاون دادگستری توسط کتابخانه عمومی مرکزی صادر و به وی اهدا شد.
همچنین خبرنگاران حاضر در جلسه نیز به عضویت رایگان در کتابخانه دعوت شدند.

قویدل پیش از نشست با وفایی، ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی، با کتابداران این کتابخانه به منظور عرض خداقوت و قدردانی از زحمات آنان نیز دیدار کرد.