فهرست

شهرستان كرمان

در گفتگو با مسئول کتابخانه شهید باهنر کرمان: فعالیت مجازی کتابخانه شهید باهنر گامی در راستای تسهیل ارتباط با مخاطب در ایام شیوع کرونا مسئول کتابخانه شهید باهنر کرمان چالش کتابخوانی و فعالیت های متنوع کتابخانه در بستر فضای مجازی باعث تعامل بیشتر با مخاطبان شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان؛ امینه بسلان پور، مسئول کتابخانه شهید باهنر کرمان از فعالیت های شاخص این کتابخانه در فضای مجازی برای تسهیل ارتباط و اطلاع رسانی گفت.

بسلان پور عنوان کرد: «چالش کتابخوانی» یکی از برنامه های جذاب این کتابخانه در ایام شیوع ویروس کرونا  است. در این چالش ابتدا یک نفر کتابی معرفی می کند و در پایان فیلم معرفی کتاب خود، 2 نفر دیگر از دوستان و آشنایان را به این چالش دعوت میکند، در این زنجیره معرفی کتاب تاکنون بیش از 60 عنوان کتاب معرفی و همچنان در حال اجراست.

مسئول کتابخانه شهید باهنر کرمان در خصوص انتخاب نام «چالش کتابخوانی» اظهار داشت: عنوان چالش را مطرح کردیم زیرا دوستانی که برای اولین بار در مقابل دوربین حاضر می شدند با چالش روبرو می شدند.

بسلان پور عنوان کرد: از این برنامه که در صفحه اینستاگرام کتابخانه به آدرس bahonar_lib1 منتشر می شود، استقبال شد و کتابداران، همکاران و کتابخوانانی از سایر استان ها نیز در این چالش شرکت کردند.

وی از برنامه های متنوع دیگر این کتابخانه در صفحات اجتماعی از جمله؛ سیرهای مطالعاتی گوناگون ویژه خانواده ها با موضوع اخلاق در خانه، نکات تربیتی و... نام برد.

بسلان پور در خصوص اجرای طرح های  نهاد کتابخانه ها در سال های اخیر همچون نشست ها ی کتابخوان گفت: کرونا فرصت استفاده از برنامه نشست های کتابخوان؛ اشتراک گذاری کتاب ها ی خوانده شده را به شکل حضوری گرفت اما ما جهت تداوم این برنامه درفضای مجازی ادامه دادیم.

بسلان پور از برنامه دیگری با عنوان «پویش صدای شما، صدای کتاب» نام برد که در این پویش فایل صوتی معرفی کتاب توسط کتابخوانان برای ما ارسال و با استفاده از این فایل های صوتی، پادکست هایی تهیه و در شبکه های اجتماعی جهت استفاده مخاطبان منتشر می شود.

برنامه های ویژه بخش کودک از جمله قصه گویی و شعرخوانی و ساخت کاردستی با عنوان  ببین و بساز نیز اجرا می شود در این میان یکی از برنامه هایی که با استقبال کودکان همراه بود ساخت کتاب توسط خود کودکان بود که هم قصه و هم کتاب توسط خود کودک تهیه شده است.

در کتابخانه عمومی شهید باهنر علاوه بر فعالیت های مختلف چون پیک کتاب که منابع چاپی را در اختیار علاقه مندان کتاب و کتابخوانی قرار می دهد، خدمات میز مرجع مجازی و ... برنامه های متنوعی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی  اجرا می شود.

لازم به ذکر است فعالیت ها و چالش های این کتابخانه را می توانید در صفحه اینستاگرام کتابخانه به آدرس bahonar_lib1 مشاهده کنید.

منبع: kerman